Ќуркчилер (грчки: Κρήνη, Крини)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Ќуркчилер
Κρήνη
Ќуркчилер is located in Грција
Ќуркчилер
Ќуркчилер
Местоположба во областа
Ќуркчилер is located in Драма (општина)
Ќуркчилер
Местоположба на Ќуркчилер во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°15′N 24°33′E / 41.250° СГШ; 24.550° ИГД / 41.250; 24.550Координати: 41°15′N 24°33′E / 41.250° СГШ; 24.550° ИГД / 41.250; 24.550
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаКараџаќој
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно8
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 56 километри североисточно од градот Драма и на 6 километри источно од центарот на општината, Бук.

Селото се наоѓа на надморска височина од 200 метри.

ИсторијаУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 62 жители Турци[4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Крини.[3] Кон 1928 година селото било целосно бегалско со 17 семејства и вкупно 72 лица[5].

ДемографијаУреди

Во 1940 година селото броело 155 жители, на пописот од 1951 имало 152 жители, 1961 година во селото живееле 112 жители, во 1971 година имало 75 жители, во 1981 година имало 17 жители, додека во 1991 година имало 22жители[6]. Денеска, населението на селото е 8 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 155 152 112 75 17 22 15 8
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. 3,0 3,1 „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 34.