Брезница (Порече)

село во Општина Македонски Брод


Брезница — село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод.

Брезница
Населбата Брезничка под селото Брезница.jpg

Поглед на населбата Брезничка под селото Брезница

Брезница is located in Македонија
Брезница
Местоположба на Брезница во Македонија
Координати 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° N; 21.22639° E / 41.73667; 21.22639Координати: 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° N; 21.22639° E / 41.73667; 21.22639
Регион Logo of Southwestern Region, Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
Област Порече
Население 49[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6535
Повик. бр. 045
Шифра на КО 03007
Надм. вис. 1.000 м
Брезница на општинската карта
Брезница во Општина Македонски Брод.svg

Атарот на Брезница во рамките на општината
Commons-logo.svg Брезница на Ризницата

Под селото се наоѓа Брезничка населба, сместена на бреговите на езерото Козјак.

Потекло на иметоУреди

Името на селото првпат е споменато како „Брезница“ во турски документи од 1589 година. Името потекнува од Брезна со значење „река“ и негово придавно образување -ица. Од хидронимиското име Брезница од атрибутска синтагма „Брезна (Река) + -ица“ и означува место каде што има бреза или река покрај која има бреза.[2]

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Порече, на десната страна на реката Треска, во источниот дел на Општина Македонски Брод, чиј атар се допира со подрачјето на Општина Сопиште.[3] Селото е планинско, на надморска височина од 1.000 метри.[3]

Има мошне голем атар, којшто зафаќа површина од 30,8 км2. На него преовладуваат шумите на површина од 3.052,1 хектар, на обработливото земјиште отпаѓаат 115 хектари, а на пасиштата 95,8 хектари.[3]

ИсторијаУреди

Во XIX век, Брезница било село во Поречката нахија на Кичевската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото има полјоделско-шумарска функција.[3]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Брезница имало 280 жители, сите Македонци.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Брезница имало 240 жители.[5]

Во 1961 година, селото броело 332 жители, додека во 1994 година бројот се намалил на 94 жители, македонско население.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Брезница имало 49 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 280 240 295 319 332 349 186 97 94 49
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

РодовиУреди

Брезница е македонско православно село. Селото Брезница го основал зетот на основачот на селото Тажево, кој дошол најпрво во Тажево како овчар од Дебарско. Тој потоа ја земал за жена сестрата на основачот на Тажево, која била саката исто како и него и го основал селото. Од основачот на селото кој дошол од Дебарско потекнува цело село.

Родови во селото се: Богдановци (12 к.); Средномалевци (16 к.) и Папуревци (8 к.).

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Македонски Брод, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната Општина Самоков. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Самоков.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Брезница, во која влегувале селата Брезница и Тажево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Модриште, во која покрај селото Брезница се наоѓале селата Белица, Вир, Калуѓерец, Могилец, Модриште, Локвица, Тажево и Црешнево.

Во периодот 1955-1957, селото било дел од тогашната општина Манастирец.

Во периодот 1957-1965, селото се наоѓало во некогашната општина Брод.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Брод.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0268 според Државната изборна комисија, кое е сместено во приватна просторија.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 25 гласачи.[10] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 23 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[12][13]
 • Чука — градиштеод средниот век; и
 • Биба — некропола од средниот век.
Цркви[14]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 2 септември 2017.
 2. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р. Македонија. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 126–127.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 38. Посетено на 2 септември 2017.
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 258.
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 154-154.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 16 октомври 2017.
 10. „Локални избори 2017“. Посетено на 16 октомври 2017.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 5 мај 2019.
 12. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 13. Евидентирани Археолошки наоѓалишта во и околу ПНП Јасен
 14. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди