Биба (Брезница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Биба

Карта

Местоположба 41°44′12″N 21°13′35″E / 41.73667° СГШ; 21.22639° ИГД / 41.73667; 21.22639
Основни податоци
Место Брезница
Општина Македонски Брод
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Бибаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Брезница. Претставува некропола од средниот век.[1][2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен