Војислав Сајковиќ

Војислав Сајковиќ (9 август 1915 во Брезница, Порече — 17 јули 1981 во Скопје) — четник. Бил дел од равногорското движење на Дража Михајловиќ.

ЖивотописУреди

Војислав Сајковиќ бил роден во поречкото село Брезница. Тој бил истакнат член на српското националистичко движење, равногорско движење на Дража Михајловиќ. Во средината на 1942 година, заедно со Миливоје Трбиќ и Божидар Видоески биле испратени да организираат равногорско движење во Македонија. Војислав заедно со Трбиќ и Видоески најчесто ги обиколувале реоните на Порече, дел од прилепско и во Азот, каде уште од постаро време српската пропаганда била силна.[1]

Војислав Сајковиќ починал во Скопје во 1981 година.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 . Александар Симоновски, Миливој Трбиќ (1913 - 1947), ИНИ, Скопје 2018. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)