Координати: 23°26′16″S 0°0′0″W / 23.43778° ЈГШ; -0.00000° ИГД / -23.43778; -0.00000 (Нулти меридијан)

Јужен Повратник (наречен и Јарчев Повратник) — замислена кружница на најјужната географска должина на Земјата на која Сонцето може да дојде нормално на Земјината површина. Оваа појава се јавува при декемврискиот сонцестој, кога јужната полутопка е во најголема мера наклонета кон Сонцето.

Јужниот Повратник на карта на светот.
Споменик што го облежува Јужниот Повратник близу Антофагаста, Чиле.

Ова е еден од петте главни напоредници што стојат на картите на светот. Моментално јужниот напоредник (епоха 2011) лежи 23° 26′ 16″ јужно од екваторот.[1]

Положбата на повратникот не е постојана, туку се поместува на север со стапка од речиси половина секунда (0,47″ или 15 метри) годишно. Во 1917 г. повратникот се наоѓал точно на 23° 27' ЈГШ.[2]

Повратникот се нарекува и „Јарчев Повратник“ поради фактот што пред 2000 сонцето влегло во соѕвездието Јарец за време на декемврискиот сонцестој. Денес сонцето во ова време од годината се јавува во соѕвездието Стрелец. Промената се должи на појавата наречена прецесија на рамнодениците.

Места Уреди

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, Јужниот Повратник минува низ следниве места:

Координати Земја, територија, море Белешки
23°26′S 0°0′E / 23.433° ЈГШ; 0.000° ИГД / -23.433; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
23°26′S 14°27′E / 23.433° ЈГШ; 14.450° ИГД / -23.433; 14.450 (Намибија)   Намибија
23°26′S 20°0′E / 23.433° ЈГШ; 20.000° ИГД / -23.433; 20.000 (Боцвана)   Боцвана окрузите Кгалагади, Квененг и Централниот округ
23°26′S 27°18′E / 23.433° ЈГШ; 27.300° ИГД / -23.433; 27.300 (ЈАР)   ЈАР покраината Лимпопо
23°26′S 31°33′E / 23.433° ЈГШ; 31.550° ИГД / -23.433; 31.550 (Мозамбик)   Мозамбик покраините Газа и Инхамбане
23°26′S 35°26′E / 23.433° ЈГШ; 35.433° ИГД / -23.433; 35.433 (Индиски Океан) Индиски Океан Мозамбички Проток
23°26′S 43°45′E / 23.433° ЈГШ; 43.750° ИГД / -23.433; 43.750 (Мадагаскар)   Мадагаскар покраините Толијара и Фијанаранцоа
23°26′S 47°39′E / 23.433° ЈГШ; 47.650° ИГД / -23.433; 47.650 (Индиски Океан) Индиски Океан
23°26′S 113°47′E / 23.433° ЈГШ; 113.783° ИГД / -23.433; 113.783 (Австралија)   Австралија Западна Австралија, Северна Територија и Квинсленд
23°26′S 151°3′E / 23.433° ЈГШ; 151.050° ИГД / -23.433; 151.050 (Корално Море) Корално Море минува веднаш јужно од гребенот Като во територијата Коралноморски Острови (  Австралија)
23°26′S 166°46′E / 23.433° ЈГШ; 166.767° ИГД / -23.433; 166.767 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш северно од Минервините Гребени (  Тонга) и веднаш јужно од Тубуаи (  Француска Полинезија)
23°26′S 70°36′W / 23.433° ЈГШ; 70.600° ЗГД / -23.433; -70.600 (Чиле)   Чиле регионот Антофагаста
23°26′S 67°07′W / 23.433° ЈГШ; 67.117° ЗГД / -23.433; -67.117 (Аргентина)   Аргентина покраините Хухуј, Салта, Хухуј (повторно) и Формоза
23°26′S 61°23′W / 23.433° ЈГШ; 61.383° ЗГД / -23.433; -61.383 (Парагвај)   Парагвај департманите Бокерон, Президенте Ајес, Консепсион, Сан Педро и Амамбај
23°26′S 55°38′W / 23.433° ЈГШ; 55.633° ЗГД / -23.433; -55.633 (Бразил)   Бразил сојузните држави Јужно Мато Гросо, Парана и Сао Паоло
23°26′S 45°2′W / 23.433° ЈГШ; 45.033° ЗГД / -23.433; -45.033 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди

Наводи Уреди

  1. Повратник во движење[мртва врска] (шпански)
  2. Миланковиќевите циклуси и глацијацијата Архивирано на 6 август 2011 г. - Државен унверзитет на Монтана (англиски)