Консепсион (департман во Парагвај)

Консепсион е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај. Главен град на департманот е Консепсион.

Консепсион
Concepción
департман
Знаме на Консепсион
Координати: 23°00′S 57°00′W / 23.000° ЈГШ; 57.000° ЗГД / -23.000; -57.000
Држава Парагвај
Гл. градКонсепсион
Површина
 • Вкупна18.051 км2 (6,970 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно180.277
 • Густина10,0/км2 (26/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-1
Окрузи7

Географија уреди

Департманот се наоѓа во централниот дел на Источен Парагвај. На север департманот се граничи со Бразил, на југ се граничи со Сан Педро, на исток со Амамбај и на запад со Пресиденте Ајес и Алто Парагвај.

Температурата во летниот период во департманот достигнува до 39 степени Целзиусови, додека во зимскиот период паѓа до 2 степени. Просечна годишна температура е 24 степени. Дождлив период е од ноември до јануари.

Окрузи уреди

Департманот е поделен на 8 окрузи:

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди