Хухуј (покраина)

провинција во Аргентина

Хухуј (шпански: Jujuy) е покраина во Аргентина сместена во крајниот северозапад на земјата. Се граничи со Чиле и Боливија. Единствен сосед од во аргентина ѝ е покраината Салта, со која се граничи на исток и југ.

Хухуј
Главен град Сан Салвадор де Хухуј
Површина 53,219 km²
Население 611,888 (2001)
Густина 11.5/km²
Гувернер Волтер Барионуево
Демоним Хухуец (Jujeño)
ISO 3166-2 AR-Y
Рушевините на Пукара

Административна поделба уреди

Провинцијата е поделена на 16 департмани (departamentos).

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди