Квененг е еден од окрузите во Боцвана. Центар на округот е Молепололе. На североисток округот се граничи со Централниот округ, на исток со Кгатленг, на југоисток со Југоисточниот округ, на југ со Јужниот округ, на запад со Кгалагади и на север со Ганзи.

Квененг
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 24°00′S 25°00′E / 24.000° ЈГШ; 25.000° ИГД / -24.000; 25.000
Држава Боцвана
Гл. градМолепололе
Површина
 • Вкупна35.890 км2 (13,860 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно230.335
 • Густина6,4/км2 (17/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Градови уреди

Во округот се наоѓаат следните градови (со жители во заграда според пописот од 2001 г.):

Под-окрузи уреди

Квененг е поделен на следните под-окрузи:

Поврзано уреди