Централен округ (Боцвана)

Централниот округ е најголем округ во Боцвана, како по население така и по површина. На североисток се граничи со Зимбабве, на југоисток со ЈАР, на североисток со Североисточниот округ, на југ со Кгатленг, на југозапад со Квененг, на запад со Ганзи и на севрозапад со Северозападниот округ.

Централен округ
округ
Местоположба во Боцвана
Местоположба во Боцвана
Координати: 22°00′S 26°00′E / 22.000° ЈГШ; 26.000° ИГД / -22.000; 26.000Координати: 22°00′S 26°00′E / 22.000° ЈГШ; 26.000° ИГД / -22.000; 26.000
Држава Боцвана
Адм. центарСерове
Површина
 • Вкупна147.730 км2 (57,040 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно563.260
 • Густина3,8/км2 (9,9/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Под-окрузиУреди

Округот е составен од под-окрузите:

Користена литератураУреди

  • Jan Petter, Huberth Hansen and Arvid Lillethun, Resource utilization in the Central District CFDA, Botswana: with special reference to arable farming systems and conflicts in resource management - livestock versus wildlife

ПоврзаноУреди