Сан Педро (департман во Парагвај)

Сан Педро е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај. Главен град на департманот е Сан Педро де Иквамандију.

Сан Педро
San Pedro
департман
Патарина на влезот во Сан Педро.
Патарина на влезот во Сан Педро.
Знаме на Сан Педро
Paraguay San Pedro.png
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Гл. градСан Педро де Иквамандију
Површина
 • Вкупна20.002 км2 (7,723 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно318.787
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
Окрузи17

ГеографијаУреди

Департманот се наоѓа во централниот дел на Источен Парагвај. На север департманот граничи со Консепсион, на југ со Кордиљера (департман)Кордиљера и Кагвазу, на исток со Амамбај и Каниндеју и на запад со Пресиденте Ајес. Овој е најголем департман во Источен Парагвај. Главни стопански гранки во департманот се земјоделството, сточарството и шумарството.

Климата во департманот влажна и дождлива. Просечната температура е 23 степени. Минималната температура е 10 степени, а максималната 38 степени. Влажноста е од 70 до 80 %.

ОкрузиУреди

Департманот е поделен на 19 окрузи:

НаводиУреди

  • Illustrated Geography of Paraguay, 2007. Arami S. R. L. Distributor.
  • Geography of Paraguay, First Edition 1999, Editorial Hispana Paraguay S. R. L.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди