Јакимово

село во Општина Виница


Јакимовосело во Општина Виница во околината на градот Виница.

Јакимово
Јакимово is located in Македонија
Јакимово
Местоположба на Јакимово во Македонија
Координати 41°54′05″N 22°30′59″E / 41.90139° N; 22.51639° E / 41.90139; 22.51639Координати: 41°54′05″N 22°30′59″E / 41.90139° N; 22.51639° E / 41.90139; 22.51639
Регион Источен Регион
Општина Виница
Население 1101 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2310
Повик. бр. +38933
Шифра на КО 05008
Надм. вис. 385 м
Мреж. место Јакимово
Јакимово на општинската карта
Јакимово во Општина Виница.svg

Атарот на Јакимово во рамките на општината
Commons-logo.svg Јакимово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Поглед на селото Јакимово

Селото се наоѓа 1,5 км под градот Виница, сместено помеѓу реките Брегалница и Осојница, на надморска височина од 385 м. Околината на селото е опфатена со оризни полиња. Со урбанизирањето на земјиштата и новградбите, Јакимово полека станува дел од градот Виница.

ИсторијаУреди

Според легендата селото го добило името по човекот Јоаким. Тој во летните периоди кога во селото немало вода, направил бунар. Со тоа ги снабдел селаните со вода и нарправил голема добрина на луѓето, па затоа било донесена одлука селото да го носи неговото име.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Јакимово живееле 310 жители, од кои 260 Македонци и 50 Турци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 година, во Јакимово живееле 215 жители, од кои 106 Македонци, 95 Турци и 14 Роми.[2]

Турското население од Јакимово е иселено во Турција во 50-тите и 60-тите години на XX век.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.101 жител, од кои 1.088 Македонци, 10 Власи и 3 Срби.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 282
1953 115 120 6 ... 47 288
1961 267 27 ... ... 1 ... 16 311
1971 550 ... 98 ... 12 562
1981 704 17 ... 722
1991 978 10 1 989
1994 915 12 1 928
2002 1.088 10 3 1.101

РодовиУреди

Јакимово е македонско село, а имало и други народности во селото.

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото се

Ромски

 • Фаик (1 к.) стар род во селото. Останат од турско време.

Влашки

 • Ѓоргијови (1 к.) и Николови (2 к.) доселени се во 1923 година, а пред тоа биле номади на Плачковица и Осогово.

Македонски

Турски

 • Реџеплар (3 к.), Ускалар (1 к.) и Оџалар (1 к.) доселени биле од селото Калиманци. Родот Реџеплар таму бил доселен од Бугарија како мухаџири.
 • Налбанти (1 к.) доселени од селото Блатец.[5]


Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното места бр. 320 според Државната изборна комисија, сместени во основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 953 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

На врвот на селото се наоѓа прекрасна црква посветена на св. Јоаким, која дава прегледна гледка на цела котлина. Црквата е познато туристичко одредиште, изградена во 2002 година на остатоци од поранешна црква.[8]

Редовни настаниУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“)
 2. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 242.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 декември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 21 декември 2019.
 8. Музеј Теракота Виница/
 9. храмова слава

Надворешни врскиУреди

Јакимово на Фејсбук