Црн Камен — село во Општина Виница.

Црн Камен
Црн Камен is located in Македонија
Црн Камен
Местоположба на Црн Камен во Македонија
Општина Општина Виница
Црн Камен на општинската карта
Црн Камен во Општина Виница.svg

Атарот на Црн Камен во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Црн Камен е село во општина Виница.Тоа е оддалечено 5km од градот Виница.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Во 2002 година во селото имало 107 жители.

РодовиУреди

Црн Камен е македонско село.

Родови во селото: Костадиновци (2 к.) доселени се на крајот од 19ти век од некое село во прилепско. Ја знаат следната генеологија Пано (жив на 35 год. крајот на 1950тите) Пешко-Костадин, кој се доселил. Он во местото на старина убил некој Турчин, па затоа најпрво избегал во Пехчево, па преминал во денешното село; Јовевци (1 к.) деленици се од родот Костадиновци; Спасевци (1 к.) доселени се во 1900 година од селото Илиово, делчевско; Стојчовци или Симоновци (2 к.) доселени се во 1900 година од селото Бигла, делчевско; Алексовци (6 к.) и Џамбазовци (4 к.) доселени се во 1909 година од селото Безиково.[1]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: МАНУ.