"Love at First Sight" е песна од австралиска пејачка Кајли Миног, издаден во јуни 2002 година како трет сингл од нејзиниот осмиот студиски албум Fever (2001).

„Love at First Sight“
Kylie Love at First Sight.jpg
Сингл од Кајли Миног
од албумот Fever
Страна Б "Baby"
Издаден 10 јуни 2002
Текстописец Кајли Миног
Ричард Стенард
Џулијан Галагер
Еш Хауз
Мартин Харингтон
Формат ЦД сингл
Снимен 2001
Жанр денс-поп
Должина 3:57
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Ричард Стенард
Џулијан Галагер
Хронологија на синглови на Кајли Миног
"In Your Eyes"
(2002)
"Love at First Sight"
(2002)
"Come into My World"
(2002)

ПозадинаУреди

"Love at First Sight" е напишана од Миног, Ричард Стенард, Џулијан Галагер, Еш Хауз и Мартин Харингтон. Тој беше продуциран од страна на Ричард Стенард и Џулијан Галагер. Песната е снимена во Даблин, Ирска. Стенард исто така придонесува придружен вокал на песната. Тоа беше најавено од страна на Парлофон дека "Love at First Sight" ќе стане трет сингл од албумот, но вториот за САД и Канада и на претходниот сингл "In Your Eyes" само ќе добие клуб издание. Песната беше номиниран за Греми награда за најдобар денс снимање во 2003 година.

Успех на табелитеУреди

"Love at First Sight" беше издаден во Велика Британија на 10 јуни 2002 година, достигнувајќи број два и поминал вкупно дванаесет недели на топ листите. Исто така, беше заверен сребро со продажба од над 183.800 примероци. Надвор од Велика Британија, песната исто така беше многу успешна, и стигна до Топ 10 во Шпанија, Израел, Хонгконг, Полска, Канада, Унгарија и Ирска, како и во многу други земји, додека во нејзиниот дом земја Австралија, песната достигна број три на на топ листите. Тоа беше заверен злато од Австралиска музичка индустрска асоцијација за продажба на над 35.000 примероци. Песната достигна бројот девет во Нов Зеланд и беше потврдија злато од страна на Музичка Индустриска Асоцијација на Нов Зеланд.

Поради поволните прием, песната беше издаден во САД со поинаква верзија. Миног претходно најде успех на Билборд Хот 100 со "The Loco-Motion" во 1988 година и "Can't Get You Out of My Head" во 2001 година. "Love at First Sight" стана нејзиниот втор по ред издание на Билборд топ листите, достигнувајќи број 23. Тоа исто така, врши многу добро на Хот Денс Клуб Песни, каде што стана втората песна од Миног да го достигне првото место.

Музичко видеоУреди

Видеот за "Love at First Sight" беше снимен во Даблин, Ирска на 12 мај 2002 година. Видеот опремен Миног на зелен екран со кои доаѓаат други танчерки и се приклучи неа да песната, додека танцување. Тоа беше издаден во 2002 година.

Списоци на песниУреди

Британски ЦД 1
 1. "Love at First Sight" – 3:59
 2. "Can't Get Blue Monday Out of My Head" – 4:03
 3. "Baby" – 3:48
 4. "Love at First Sight" (Музичко видео)
Британски ЦД 2
 1. "Love at First Sight" – 3:59
 2. "Love at First Sight" (Ruff and Jam Club Mix) – 9:31
 3. "Love at First Sight" (The Scumfrog's Beauty and the Beast Vocal Edit) – 4:26
Австралиски ЦД сингл
 1. "Love at First Sight" – 3:59
 2. "Can't Get Blue Monday Out of My Head" – 4:03
 3. "Baby" – 3:48
 4. "Love at First Sight" (Ruff and Jam Club Mix) – 9:31
 5. "Love at First Sight" (Twin Masterplan Mix) – 5:55
 6. "Love at First Sight" (The Scumfrog's Beauty and the Beast Vocal Edit) – 4:26

Табели и сертификацииУреди

Неделен табелиУреди

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts) 3
Австрија (Ö3 Austria Top 75) 29
Белгија (Ultratop 50 Фландрија) 25
Белгија (Ultratop 40 Валонија) 28
Данска (Tracklisten) 6
Финска (Suomen virallinen lista) 18
Франција (SNEP) 33
Германија (Media Control Charts) 16
Ирска (Irish Singles Chart) 7
Италија (FIMI) 8
Холандија (Dutch Top 40) 15
Нови Зеланд (RIANZ) 9
Шпанија (PROMUSICAE) 7
Швајцарија (Schweizer Hitparade) 36
Шведска (Sverigetopplistan) 22
Велика Британија (UK Singles Chart) 2
САД (Билборд Хот 100) 23
САД (Хот Денс Клуб Песни) 1

Крајот на годината табелиУреди

Табели (2002) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 66
Швајцарија (Schweizer Hitparade) 95
Велика Британија (UK Singles Chart) 55
САД (Хот Денс Клуб Песни) 5

СертификацииУреди

Држава Сертификација
Австралија (ARIA) Злато[2]
Нови Зеланд (RIANZ) Злато

НаводиУреди

 1. Australian Recording Industry Association (2002). „End of year charts“. ARIA Charts. Посетено на 31 јули 2010.
 2. Australian Recording Industry Association (2002). „2002 Accreditations“. ARIA Charts. Посетено на 31 јули 2010.

Надворешни врскиУреди