Fever (албум)

албум на Кајли Миног

Fever е осмиот студиски албум на австралиската пејачка Кајли Миног, издаден на 1 октомври 2001 во Европа и Австралија од Парлофон, а на 26 февруари 2002 во САД од Капитол Рекордс.

„Fever“
Студиски албум од Кајли Миног
Издаден1 октомври 2001 (Европа)
26 февруари 2002 (САД)
Снимен2001
ЖанрПоп, синтпоп, денс-поп, електро поп, диско
Траење45:40
Издавачка куќаПарлофон
Капитол Рекордс
ПродуцентСтив Андерсон
Кети Денис
Роб Дејвис
Паскал Габриел
Џулијан Галагер
Том Николс
Марк Пичиоти
Пол Стејтам
Кајли Миног — Хронологија
Light Years
(2000)
Fever
(2001)
Body Language
(2003)

Историја

уреди

По неговото ослободување, албумот стигна до прво место во Австралија, Австрија, Германија, Ирска и Велика Британија, додека постигнување на врвот во другите земји. Првиот сингл од албумот „Can't Get You Out of My Head“ достигна првото место во петнаесет земји, вклучувајќи го бројот седум на Билборд Хот 100. Миног ја промовира албум во серија на настапи во живо, вклучувајќи ги и нејзините најскапиот турнеја до сега.

Албумот достигна прво место во Велика Британија за две недели, и остана во топ листите за седумдесет недели во вкупно. Тоа беше потврдија платина во земјата и продадени повеќе од 1,9 милиони примероци само во Велика Британија. Албумот достигна број три на Билборд 200. Таа стана најуспешен албум Миног во САД и се сертифицирани платина. Албумот се продаде во осум милиони копии низ целиот свет, што го прави најдобро продаваниот албум на Миног до денес.

Корицата на албумот

уреди

Постојат три различни верзии на албумот. Оригиналната верзија имаше Миног носи бели и држи микрофон. Оваа верзија беше во Австралија, Азија, Европа, Латинска Америка и Канада. Кога албумот подоцна беше ослободен во САД и некои земји од Азија, на насловната страница на албумот беше сличен на сингл „In Your Eyes“. На насловната за бонус диск издание е слично на оригиналот, но со Миног облечена во сини костуми наместо.

Синглови

уреди

Can't Get You Out of My Head“ беше издаден во септември 2001 во Европа и Австралија. Тоа достигна прво место во Австралија, Ирска и Велика Британија и остана таму четири недели. Песната сто така стигна до првото место во некои листи во над 40 земји. Песната е објавена во САД во 2002 година и стана нејзиниот втор некогаш Топ 10 хит, достигнувајќи број седум на Билборд Хот 100.

In Your Eyes“ е вториот сингл од албумот. Тоа беше издаден во февруари 2002. Го достигна врвот позиција во Австралија, Унгарија и Романија, а постигнување на бројот три во Велика Британија, број шест во Ирска и бројот единаесет во Канада. Синглот не листа во САД поради тоа што не беше објавен во таа земја.

Love at First Sight“ бил издаден како трет сингл од албумот, што беше издаден во јуни 2002. Тоа достигна број два во Велика Британија и број три во Австралија. Тоа достигна број дваесет и три на Билборд Хот 100, а бројот седум на ирскиот листи.

Последниот сингл „Come into My World“ беше издаден во ноември 2002 година. Тоа достигна број четири во Австралија, број осум во Велика Британија, број единаесет во Ирска, бројот дваесет во Нов Зеланд и број 91 на Билборд Хот 100. Песната освои Награди Греми за најдобар денс снимање во 2004 година.

Песни во албумот

уреди
Бр. НасловТекстописци Траење
1. „More More More“  Томи Ди, Лиз Винстенли 4:40
2. Love at First Sight“  Кајли Миног, Ричард Стенард, Џулијан Галагер, Аш Хауз, Мартин Харингтон 3:57
3. Can't Get You Out of My Head“  Кети Денис, Роб Дејвис 3:49
4. „Fever“  Грег Фицџералд, Том Николс 3:30
5. „Give It to Me“  Кајли Миног, Марк Пичиоти, Стив Андерсон 2:48
6. „Fragile“  Роб Дејвис 3:44
7. Come into My World“  Кети Денис, Роб Дејвис 4:30
8. In Your Eyes“  Кајли Миног, Ричард Стенард, Џулијан Галагер, Аш Хауз 3:18
9. „Dancefloor“  Стив Андерсон, Кети Денис 3:24
10. „Love Affair“  Кајли Миног, Ричард Стенард, Џулијан Галагер 3:47
11. „Your Love“  Кајли Миног, Паскал Габриел, Пол Стејтам 3:47
12. „Burning Up“  Грег Фицџералд, Том Николс 3:59

Личности

уреди
 • Кајли Миногвокали, придружен вокал
 • Роб Дејвис – гитара, тастатура, програмирање на тапаните, продуцент, мешање
 • Грег Фицџералд – гитара, тастатура, продуцент, програмирање
 • Мартин Харингтон – гитара, тастатура, програмирање, инженер
 • Ричард Станард – гитара, придружен вокал, продуцент
 • Стив Андерсон – тастатура, продуцент, програмирање
 • Кети Денис – тастатура, придружен вокал, продуцент, мешање
 • Џулијан Галагер – тастатура, продуцент
 • Аш Хауз – тастатура, програмирање, мешање, инженер
 • Стив Луинсон – бас гитара
 • Џон Тиркел – флејта, труба
 • Гевин Рајт – стрингови
 • Били Годфри – придружен вокал
 • Том Николс – продуцент
 • Марк Пичиоти – продуцент, мешање
 • Пол Стејтам – продуцент

Табели и сертификации

уреди

Неделен табели

уреди
Држава Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 1
Австрија (IFPI)[2] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 14
Белгија (Ultratop 50 Валонија)[4] 12
Канада (Canadian Albums Chart)[5] 10
Данска (IFPI)[6] 4
Холандија (MegaCharts)[7] 7
Европа (European Top 100 Albums) 1
Финска (Suomen virallinen lista)[8] 20
Франција (SNEP)[9] 21
Германија (Media Control Charts)[10] 1
Грција (IFPI) 2
Унгарија (Mahasz)[11] 8
Ирска (Irish Albums Chart)[12] 1
Италија (FIMI)[13] 6
Јапонија (Oricon)[14] 17
Нов Зеланд (RIANZ)[15] 3
Норвешка (VG-lista)[16] 4
Полска (Polish Music Charts)[17] 12
Шведска (Sverigetopplistan)[18] 10
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[19] 3
Велика Британија (UK Albums Chart)[20] 1
САД (Билборд 200)[5] 3

Крајот на годината табели

уреди
Табели (2001) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[21] 5
Австрија (IFPI)[22] 24
Шведска (Sverigetopplistan)[23] 92
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[24] 18
Велика Британија (UK Albums Chart)[25] 10
Табели (2002) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[26] 4
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[27] 67
Белгија (Ultratop 50 Валонија)[28] 64
Франција (SNEP)[29] 55
Нов Зеланд (RIANZ)[30] 30
Велика Британија (UK Albums Chart)[25] 15
САД (Билборд 200)[31] 82
Табели (2003) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[32] 57

Сертификации

уреди
Држава Сертификација
Аргентина Злато
Австралија 7× Платина
Австрија Платина
Белгија Злато
Канада 2× Платина
Данска Злато
Франција Платина
Германија Платина
Грција Злато
Унгарија Платина
Холандија Злато
Нов Зеланд 2× Платина
Полска Злато
Русија Дијамант
Шведска Платина
Швајцарија 2× Платина
Велика Британија 5× Платина
САД Платина

Наводи

уреди
 1. „Kylie Minogue – Fever“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 2. „Kylie Minogue – Fever“. IFPI Austria. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 3. „Kylie Minogue – Fever“. Ultratop 50. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 4. „Kylie Minogue – Fever“. Ultratop 50. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 5. 5,0 5,1 „Fever [US Bonus Tracks] – Kylie Minogue“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 18 февруари 2011.
 6. „Kylie Minogue – Fever“. IFPI Denmark. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-25. Посетено на 18 февруари 2011.
 7. „Kylie Minogue – Fever“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 8. „Kylie Minogue – Fever“. YLE. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 9. „Kylie Minogue – Fever“. SNEP. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 10. „Minogue, Kylie: Fever“. Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Посетено на 18 февруари 2011.
 11. „Top 40 album- és válogatáslemez-lista – 2002. 4. hét“. Mahasz. Посетено на 3 декември 2009.
 12. „Top 75 Artist Album, Week Ending 11 October 2001“. Irish Recorded Music Association. Chart-Track. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 18 февруари 2011.
 13. „Kylie Minogue – Fever“. Федерација на италијанската музичка индустрија. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 14. „Fever – Special Edition / Kylie Minogue“. Oricon. Посетено на 18 февруари 2011.
 15. „Kylie Minogue – Fever“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 18 февруари 2011.
 16. „Kylie Minogue – Fever“. Verdens Gang. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 17. „Oficjalna lista sprzedaży“. OLiS. 24 декември 2001. Посетено на 18 февруари 2011.
 18. „Kylie Minogue – Fever“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 19. „Kylie Minogue – Fever“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 18 февруари 2011.
 20. „Chart Stats – Kylie Minogue – Fever“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2012-07-21. Посетено на 18 февруари 2011.
 21. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2001“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 11 јануари 2011.
 22. „Jahreshitparade 2001“. IFPI Austria. Hung Medien. Посетено на 19 февруари 2011.
 23. „Årslista Album – År 2001“. Sverigetopplistan. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 19 февруари 2011.
 24. „Swiss Year-End Charts 2001“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 19 февруари 2011.
 25. 25,0 25,1 „UK Yearly Best Selling Albums (1999-2009)“ (PDF). British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-06-29. Посетено на 26 август 2011.
 26. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2002“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 11 јануари 2011.
 27. „Jaaroverzichten 2002“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 19 февруари 2011.
 28. „Rapports Annuels 2002“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 19 февруари 2011.
 29. „Classement Albums – année 2002“. SNEP. Архивирано од изворникот на 2011-07-10. Посетено на 19 февруари 2011.
 30. „Annual Top 50 Albums Chart 2002“. Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 19 февруари 2011.
 31. „2002 Year End Charts – Top Billboard 200 Albums“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 28 декември 2002. Посетено на 14 јули 2011.
 32. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Albums 2003“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 11 јануари 2011.

Надворешни врски

уреди