Can't Get You Out of My Head

"Can't Get You Out of My Head" е песна на австралиска пејачка Кајли Миног, објавена од нејзиниот осмиот студиски албум Fever. Песната беше издаден во светот како прв сингл од албумот на 8 септември 2001 година.

„Can't Get You Out of My Head“
Can't Get You Out Of My Head.jpg
Сингл од Кајли Миног
од албумот Fever
Страна Б "Boy"
"Rendezvous at Sunset"
Издаден 8 септември 2001
Текстописец Кети Денис
Роб Дејвис
Формат ЦД сингл
Снимен 2001
Жанр денс-поп
Должина 3:51
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Кети Денис
Роб Дејвис
Хронологија на синглови на Кајли Миног
"Butterfly"
(2001)
"Can't Get You Out of My Head"
(2001)
"In Your Eyes"
(2002)

ПозадинаУреди

"Can't Get You Out Of My Head" беше првиот сингл од албумот Fever (2001). Песната е напишана и продуцирано од Кети Денис и Роб Дејвис, и стана најуспешниот сингл на Миног до денес. Песната беше објавен на 8 септември 2001 година во Велика Британија и Австралија од издавачки куќи Парлофон и Капитол Рекордс. Песната беше светски хит како што стигна до првото место во повеќе од 40 земји. Песната достигна прво место во Велика Британија, нејзината родна Австралија, Германија, Франција, Италија, Ирска, Нов Зеланд, Швајцарија и секоја друга европска земја, освен Финска, каде што стигна до бројот пет.

Успех на табелитеУреди

"Can't Get You Out of My Head" беше светскиот успех во скоро секоја земја. Песната достигна прво место во нејзината родна Австралија четири недели на ARIA Charts, со што стана седмиот сингл на Миног да се достигне врвот листата. Песната беше потврдија трипати платина од Австралиска музичка индустрска асоцијација, со продажбата на 210.000 примероци. Песната достигна бројот триесет и три во Нов Зеланд, а подоцна стигна до првото место, со што стана нејзиниот прв сингл за да стигнат до врвот на листата во таа земја. Песната подоцна потврдија злато од страна на Музичка Индустриска Асоцијација на Нов Зеланд, со продажба од над 7.500 примероци.

"Can't Get You Out of My Head" достигна врвот на топ листите во секоја европска земја, освен Финска, каде што стигна до бројот пет. Песната достигна првото место една недела во Франција и Германија, каде што се продаваат над 500.000 примероци во секоја земја и беше потврдија платина. Синглот продадени над 306.000 примероци во првата недела на пуштањето, и стигна до првото место на UK Singles Chart, каде што помина четири недели на врвот на топ листите во Велика Британија. Песната беше сертифицирана платинест на Британската Фонографска Индустрија.

По постигнатиот успех во целиот свет, "Can't Get You Out of My Head" беше издаден во Северна Америка во 2002 година. Песната достигна бројот 64 на Билборд Хот 100 и потоа достигна бројот седум во деветтата недела на топ листите.

Списоци на песниУреди

Меѓународниот ЦД 1
 1. "Can't Get You Out of My Head" — 3:51
 2. "Boy" — 3:47
 3. "Rendezvous at Sunset" — 3:23
 4. "Can't Get You Out of My Head" (Video)
Меѓународниот ЦД 2
 1. "Can't Get You Out of My Head" — 3:51
 2. "Can't Get You Out of My Head" (K&M Mindprint Mix) — 6:34
 3. "Can't Get You Out of My Head" (Plastika Mix) — 9:26
Меѓународниот ЦД 3
 1. "Can't Get You Out of My Head" — 3:51
 2. "Boy" — 3:47
Австралиската ЦД 2
 1. "Can't Get You Out of My Head" — 3:51
 2. "Can't Get You Out of My Head" (K&M Mindprint Mix) — 6:34
 3. "Can't Get You Out of My Head" (Plastika Mix) — 9:26
 4. "Can't Get You Out of My Head" (Superchumbo Todo Mamado Mix) — 8:32

Табели и сертификацииУреди

Неделен табелиУреди

Табели (2001) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 1
Австрија (Ö3 Austria Top 40)[2] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 1
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 1
Данска (Tracklisten)[5] 1
Холандија (Mega Single Top 100)[6] 1
Финска (Suomen virallinen lista)[7] 5
Франција (SNEP)[8] 1
Германија (Media Control Charts) 1
Ирска (Irish Singles Chart)[9] 1
Италија (FIMI)[10] 1
Нови Зеланд (RIANZ)[11] 1
Норвешка (VG-lista)[12] 1
Романија (Romanian Top 100) 1
Шведска (Sverigetopplistan)[13] 1
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[14] 1
Шпанија (PROMUSICAE)[15] 1
Велика Британија (UK Singles Chart)[16] 1
Табели (2002) Позиција
САД (Билборд Хот 100)[17] 7
САД (Хот Денс Клуб Песни)[18] 1
САД (Поп Песни)[19] 3

Крајот на годината табелиУреди

Табели (2001) Позиција
Австралија[20] 3
Австрија[21] 1
Белгија (Фландрија)[22] 8
Белгија (Валонија)[23] 5
Франција[24] 5
Германија[25] 6
Ирска[26] 7
Холандија[27] 2
Романија 1
Швајцарија[28] 1
Велика Британија 3
Табели (2002) Позиција
Австрија[29] 50
Франција[30] 36
Германија[31] 15
Швајцарија[28] 26
САД (Billboard) 45

СертификацииУреди

Држава Сертификација
Австралија (ARIA) 3× Платина
Австрија (IFPI) Платина
Белгија (BEA) 2× Платина
Франција (SNEP) Платина
Германија (BVMI) Платина
Нов Зеланд (RIANZ) Злато
Норвешка (IFPI) Платина
Шведска (GLF) Платина
Швајцарија (IFPI) Платина
Велика Британија (BPI) Платина
САД (RIAA) Злато

Историја на издавањеУреди

Држава Датум
Австралија 8 септември 2001
Велика Британија 17 септември 2001
САД 27 февруари 2002

НаводиУреди

 1. ARIA Charts. „Australian-charts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 2. Ö3 Austria Top 40. „Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head – Austriancharts.at“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 3. Ultratop 50. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 4. Ultratop 40. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 5. Tracklisten. „Danishcharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2009-08-04. Посетено на 15 јули 2009.
 6. Mega Single Top 100. „Dutchcharts.nl – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 7. „Finnishcharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 8. SNEP. „Lescharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 9. Irish Recording Music Association. „Irishcharts.ie – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 10. Federation of the Italian Music Industry. „Italiancharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 11. Recording Industry Association of New Zealand. „Charts.org.nz – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2013-03-13. Посетено на 15 јули 2009.
 12. VG-lista. „Norwegiancharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 13. Sverigetopplistan. „Swedishcharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 14. „Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head – swisscharts.com“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 15. „Spanishcharts.com – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Hung Medien. Посетено на 15 јули 2009.
 16. UK Singles Chart. „Chart Stats – Kylie Minogue – Can't Get You Out of My Head“. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2011-07-21. Посетено на 15 јули 2009.
 17. Билборд Хот 100. „Kylie Minogue Album & Song Chart History“. Prometheus Global Media.
 18. Хот Денс Клуб Песни. „Kylie Minogue Album & Song Chart History“. Prometheus Global Media.
 19. Поп Песни. „Kylie Minogue Album & Song Chart History“. Prometheus Global Media.
 20. Australian Recording Industry Association (2001). „ARIA Annual Chart“. Посетено на 15 јули 2009.
 21. „Austrian Annual Chart“. Austrian Charts. 2001. Посетено на 15 јули 2009.
 22. Ultratop 50 (2001). „Belgian Flemish Annual Chart“. Ultratop. Посетено на 15 јули 2009.
 23. Ultratop 40 (2001). „Belgian Walloon Annual Chart“. Ultratop. Посетено на 15 јули 2009.
 24. SNEP (2001). „French Annual Chart“. Архивирано од изворникот на 2012-04-04. Посетено на 15 јули 2009.
 25. Universität Würzburg (2001). „German Annual Chart“. Посетено на 15 јули 2009.
 26. „Ireland - Top Singles for 2001“. Allcharts.org. Посетено на 5 јануари 2012.
 27. Steffen Hung. „Dutch charts portal“. dutchcharts.nl. Посетено на 5 јануари 2012.
 28. 28,0 28,1 Hit Parade (2001). „Swiss Annual Chart“. Swiss Charts. Посетено на 15 јули 2009. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Switzerland Annual“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 29. „Austrian Annual Chart“. Austrian Charts. 2002. Посетено на 15 јули 2009.
 30. SNEP (2002). „French Annual Chart“. Архивирано од изворникот на 2012-04-04. Посетено на 15 јули 2009.
 31. Universität Würzburg (2001). „German Annual Chart“. Посетено на 15 јули 2009.

Надворешни врскиУреди