Prometheus Global Media, порано позната како e5 Global Media, е American забавна издавачка куќа. Компанијата е формирана од страна на продажбита на забавни и медиумски поделби на Нилсен Медиа Бизнис во декември 2009 година.[1][2][3]

Извршен директор на компанијата е Ричард Д. Бекман, претходно извршен директор на Conde Nast и Fairchild Publications и поранешен издавач на списанијата GQ и Вог.[4] and former publisher of magazines GQ and Vogue.[5]

Публикации

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Kaplan, David (October 14, 2010). "e5 Global Media Is Now Prometheus Global Media" Архивирано на 17 декември 2011 г.. paidContent.org. ContentNext Media.
  2. "E5 Global Media changes name to Prometheus Global Media" Архивирано на 12 декември 2013 г.. October 15, 2010. BtoBonline.com. Crain Communications.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-23. Посетено на 2011-05-28.
  4. "Richard Beckman, CEO, Prometheus Media :: Media Business" Архивирано на 3 јануари 2011 г.. November 5, 2010. BtoBonline.com. Crain Communications.
  5. Kuczynski, Alex (September 22, 1999). "Conde Nast Pays Woman Injured by Executive". The New York Times.

Надворешни врски

уреди