Здружение на музичките сниматели на Америка

Здружението на музичките сниматели на Америка (англ. Recording Industry Association of America) или скратено RIAA е поверителство кое ги претставува снимателите и дистрибутерите од музичката индустрија во САД. Нејзините членови се состојат од издавачки куќи и дистрибутери, кои како што RIAA кажува „создаваат, продуцираат и /или дистрибуираат околу 85% од сите легитимни звучни снимки произведени и продадени во САД“.[1]

Здружение на музичките сниматели на Америка
RIAA logo colored.svg
Основана1952
ТипТехнички стандарди, лиценцирање и авторски права
СедиштеВашингтон
МестоСАД
Претседател и изв. дир.Мич Бенвол
Мреж. местоriaa.com

НаводиУреди

  1. „Who We Are“. RIAA.

Надворешни врскиУреди