21. источен меридијан

21. источен меридијан (21° ИГД) — меридијан што минува од Севернот Пол низ Северноледениот Океан, Атлантскиот Океан, Европа, Африка и Индискиот Океан, Јужниот Океан.

Линија преку Земјата
21°
21. источен меридијан

Протегање

уреди

Почнувајќи од Севернот пол, па на југ до Јужниот Пол, меридијанот 21° ИГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 21°0′E / 90.000° СГШ; 21.000° ИГД / 90.000; 21.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
80°43′N 21°0′E / 80.717° СГШ; 21.000° ИГД / 80.717; 21.000 (Норвешка)   Норвешка Свалбард - островот Тавле
80°42′N 21°0′E / 80.700° СГШ; 21.000° ИГД / 80.700; 21.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
80°13′N 21°0′E / 80.217° СГШ; 21.000° ИГД / 80.217; 21.000 (Норвешка)   Норвешка Свалбард - островот Североисточна Земја
79°21′N 21°0′E / 79.350° СГШ; 21.000° ИГД / 79.350; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
79°2′N 21°0′E / 79.033° СГШ; 21.000° ИГД / 79.033; 21.000 (Норвешка)   Норвешка Свалбард - островите Бастијан Инсел, Западен Шпицберг, Баренцов Остров и Еџ
78°2′N 21°0′E / 78.033° СГШ; 21.000° ИГД / 78.033; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
77°35′N 21°0′E / 77.583° СГШ; 21.000° ИГД / 77.583; 21.000 (Норвешка)   Норвешка Свалбард - островот Еџ
77°27′N 21°0′E / 77.450° СГШ; 21.000° ИГД / 77.450; 21.000 (Баренцово Море) Баренцово Море
73°24′N 21°0′E / 73.400° СГШ; 21.000° ИГД / 73.400; 21.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Норвешко Море
70°3′N 21°0′E / 70.050° СГШ; 21.000° ИГД / 70.050; 21.000 (Норвешка)   Норвешка островите Шерв, Коген и копното
69°3′N 21°0′E / 69.050° СГШ; 21.000° ИГД / 69.050; 21.000 (Финска)   Финска
68°53′N 21°0′E / 68.883° СГШ; 21.000° ИГД / 68.883; 21.000 (Шведска)   Шведска
64°9′N 21°0′E / 64.150° СГШ; 21.000° ИГД / 64.150; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море Ботниски Залив, минува веднаш источно од архипелагот Холмеорна,   Шведска
и минува веднаш западно од островот Реплот и копното на   Финска
60°39′N 21°0′E / 60.650° СГШ; 21.000° ИГД / 60.650; 21.000 (Оланд)   Оланд многу разни острови
59°55′N 21°0′E / 59.917° СГШ; 21.000° ИГД / 59.917; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море
56°30′N 21°0′E / 56.500° СГШ; 21.000° ИГД / 56.500; 21.000 (Латвија)   Латвија
56°12′N 21°0′E / 56.200° СГШ; 21.000° ИГД / 56.200; 21.000 (Балтичко Море) Балтичко Море
55°20′N 21°0′E / 55.333° СГШ; 21.000° ИГД / 55.333; 21.000 (Литванија)   Литванија Курски Провлак
55°17′N 21°0′E / 55.283° СГШ; 21.000° ИГД / 55.283; 21.000 (Курски Залив) Курски Залив
54°54′N 21°0′E / 54.900° СГШ; 21.000° ИГД / 54.900; 21.000 (Русија)   Русија Калининградска Област (ексклава)
54°21′N 21°0′E / 54.350° СГШ; 21.000° ИГД / 54.350; 21.000 (Полска)   Полска минува низ Варшава
49°20′N 21°0′E / 49.333° СГШ; 21.000° ИГД / 49.333; 21.000 (Словачка)   Словачка
48°31′N 21°0′E / 48.517° СГШ; 21.000° ИГД / 48.517; 21.000 (Унгарија)   Унгарија
46°16′N 21°0′E / 46.267° СГШ; 21.000° ИГД / 46.267; 21.000 (Романија)   Романија
45°21′N 21°0′E / 45.350° СГШ; 21.000° ИГД / 45.350; 21.000 (Србија)   Србија
43°7′N 21°0′E / 43.117° СГШ; 21.000° ИГД / 43.117; 21.000 (Косово)   Косово делумно признаено како независна држава - полага право   Србија
42°8′N 21°0′E / 42.133° СГШ; 21.000° ИГД / 42.133; 21.000 (Македонија)   Македонија Минува низ Ресен
41°1′N 21°0′E / 41.017° СГШ; 21.000° ИГД / 41.017; 21.000 (Преспанско Езеро) Преспанско Езеро
40°49′N 21°0′E / 40.817° СГШ; 21.000° ИГД / 40.817; 21.000 (Грција)   Грција долж ~ 8 км; минува 1 км западно од Граждано, Долна Преспа, Егејска Македонија
40°44′N 21°0′E / 40.733° СГШ; 21.000° ИГД / 40.733; 21.000 (Албанија)   Албанија
40°32′N 21°0′E / 40.533° СГШ; 21.000° ИГД / 40.533; 21.000 (Грција)   Грција минува 2 км западно од Нестрам, Костурско, Егејска Македонија
38°38′N 21°0′E / 38.633° СГШ; 21.000° ИГД / 38.633; 21.000 (Средоземно Море) Средоземно Море Јонско Море, минува веднаш источно од островот Закинтос
37°16′N 21°0′E / 37.267° СГШ; 21.000° ИГД / 37.267; 21.000 (Грција)   Грција архипелагот Строфади
37°15′N 21°0′E / 37.250° СГШ; 21.000° ИГД / 37.250; 21.000 (Средоземно Море) Средоземно Море
32°44′N 21°0′E / 32.733° СГШ; 21.000° ИГД / 32.733; 21.000 (Либија)   Либија
21°3′N 21°0′E / 21.050° СГШ; 21.000° ИГД / 21.050; 21.000 (Чад)   Чад
9°44′N 21°0′E / 9.733° СГШ; 21.000° ИГД / 9.733; 21.000 (Централноафриканска Република)   ЦАР
4°25′N 21°0′E / 4.417° СГШ; 21.000° ИГД / 4.417; 21.000 (Демократска Република Конго)   ДР Конго
7°17′S 21°0′E / 7.283° ЈГШ; 21.000° ИГД / -7.283; 21.000 (Ангола)   Ангола
17°57′S 21°0′E / 17.950° ЈГШ; 21.000° ИГД / -17.950; 21.000 (Намибија)   Намибија
18°19′S 21°0′E / 18.317° ЈГШ; 21.000° ИГД / -18.317; 21.000 (граница Боцвана / Намибија) граница   Намибија /   Боцвана
22°0′S 21°0′E / 22.000° ЈГШ; 21.000° ИГД / -22.000; 21.000 (Боцвана)   Боцвана
26°50′S 21°0′E / 26.833° ЈГШ; 21.000° ИГД / -26.833; 21.000 (Јужноафриканска Република)   ЈАР Северен Кејп
Западен Кејп
34°22′S 21°0′E / 34.367° ЈГШ; 21.000° ИГД / -34.367; 21.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
60°0′S 21°0′E / 60.000° ЈГШ; 21.000° ИГД / -60.000; 21.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
69°59′S 21°0′E / 69.983° ЈГШ; 21.000° ИГД / -69.983; 21.000 (Антарктик) Антарктик Земја на Кралицата Мод, полага право   Норвешка

Поврзано

уреди