Баренцово Море

море

Баренцово Море (руски: Баренцево море, норвешки: Barentshavet) — дел од Северноледениот Океан, северно од Норвешка и Русија. Тоа е доста длабоко море, просечно 230м, кое се граничи со Норвешка на запад, островот Свалбард (Норвешка) на северозапад, и островите Земја на Франц Јосиф и Нова Земја (Русија) на североисток и исток. Во средниот век се нарекувало „Мурманско Море“ според крајбрежниот град Мурманск, а денешното име го носи според холандскиот морепловец Вилем Баренц. Има површина од 1.405.000 км2.

Баренцово Море
Местоположба на Баренцовото Море
Местоположба на Баренцовото Море.<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: 50%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на Баренцовото Море.
Баренцово Море
ПодрачјеСеверноледен Океан
Координати75°N 40°E / 75° СГШ; 40° ИГД / 75; 40 (Barents Sea)
ВидМоре
Главни приливиНорвешко Море, Северноледен Океан
Сливни земјиНорвешка и Русија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
1,400,000 km2 (540,000 ми) км2
Прос. длабочина230 м (750 ст) м
Баренцово Море.

Јужните делови на Баренцовото Море до брегот со Русија и Норвешка остануваат одмрзнати преку целата година поради топлите струи од северниот Атлантик.

Морето е богато со рибен фонд и разни видови на птици, и е значаен економски чинител во северните региони на Русија и Норвешка.

Надворешни врски

уреди