Координати: 62°9′18″N 19°30′1″E / 62.15500° СГШ; 19.50028° ИГД / 62.15500; 19.50028

Ботнискиот Залив или Ботнички Залив (фин. Pohjanlahti, швед. Bottniska viken) се наоѓа во северниот дел на Балтичкото Море. Се наоѓа помеѓу Финска на исток, Шведска на запад и Оландските Острови на југ.

Карта на Ботнискиот Залив
Карта на Ботнискиот Залив
Поглед кон заливот

Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км2. Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки коишто се влеваат во Ботнискиот Залив се:

Најголеми градови коишто се наоѓаат на бреговите на овој залив се:

Поврзано уреди