Закинтос

Закинтос (грчки: 'Ζάκυνθος' ([ˈzacinθos]), италијански: Zante) е трет по големина од седумте најголеми Јонски Острови. Лежи во јужниот дел на Јонското Море, кое е дел од Средоземното Море. Има површина од 410 км2, а должината на крајбрежјето е околу 123 км. Островот е именуван по Закинтос, синот на легендарниот аркадиски шеф Дарданус. Името, како сите слични имиња кои завршуваат на -нтос, е предмикенско или пелазгиско по потекло. Закинтос има многу развиен туристички сектор.

Округ Закинтос
Νομός Ζακύνθου
Локација на префектурата Закинтос во Грција

Периферија Јонски Острови
Главен град Закинтос
Население 41472 (2005) 51ва
Површина 406 км² 52ра
Густина 102/км² 8ма
Број на општини 6
Пошт. бр. 29x xx
Повик. бр. 26950
Таблички ΖΑ
ISO 3166-2 код GR-21
Мреж. место www.zakynthos.gr
Јужниот, попитом дел на Закинтос
Пристаниште на островот

Општини

уреди
Општина Општински код Седиште (ако е различно) Поштенски код
1. Аликес 1601 Катастари 290 90  
2. Аркадион 1602 Ванато 291 00
3. Артемисиа 1603 Махерадо 290 92
4. Елатја 1604 Волимес 290 91
5. Лаганас 1606 Пандократор 290 92
6. Закинтос (град) 1605 291 00

Население

уреди
  • 1900: 42.000
  • 1981: 30.011
  • 1991: 32.556 (островот), 13.000 (градот)
  • 2001: 38.596

Галерија

уреди

Извори

уреди

Предлошка:Префектури на Грција 37°48′N 20°45′E / 37.800° СГШ; 20.750° ИГД / 37.800; 20.750