Бург (Шпревалд)

општина во Германија

Бург (германски: Burg) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Бург
Евангелистичка црква во Бург
Евангелистичка црква во Бург
Евангелистичка црква во Бург
Грб на Бург
Бург (Шпревалд) во рамките на Германија
Бург (Шпревалд)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Градоначалник Мартин Шмит (Linkspartei)
Основни податоци
Површина 35,16 км2
Надм. височина 57 м
Население 4.262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035603
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Бург во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°50′5″N 14°09′0″E / 51.83472° СГШ; 14.15000° ИГД / 51.83472; 14.15000Координати: 51°50′5″N 14°09′0″E / 51.83472° СГШ; 14.15000° ИГД / 51.83472; 14.15000

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)