Најсе-Малксетал

општина во Германија

Најсе-Малксетал (германски: Neiße-Malxetal) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Најсе-Малксетал
Најсе-Малксетал is located in Германија
Најсе-Малксетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Еберхард Милер (независен)
Основни податоци
Површина 82,57 км2
Надм. височина 120 м
Население 1.611 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03159
Повик. бр. 035600
Местоположба на Најсе-Малксетал во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°37′0″N 14°41′59″E / 51.61667° СГШ; 14.69972° ИГД / 51.61667; 14.69972Координати: 51°37′0″N 14°41′59″E / 51.61667° СГШ; 14.69972° ИГД / 51.61667; 14.69972

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)