Дребкау

град во Германија

Дребкау или Дрјовк (германски: Drebkau) — град во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 14 километри југозападно од Котбус.

Дребкау
Црква во Дребкау
Црква во Дребкау
Црква во Дребкау
Грб на Дребкау
Дребкау во рамките на Германија
Дребкау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градски единици 10
Градоначалник Дитмар Хорке (независен)
Основни податоци
Површина 142,94 км2
Надм. височина 87 м
Население 5.508 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03116
Повик. бр. 035602
Портал www.drebkau.de
Местоположба на градот Дребкау во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°39′N 14°13′E / 51.650° СГШ; 14.217° ИГД / 51.650; 14.217Координати: 51°39′N 14°13′E / 51.650° СГШ; 14.217° ИГД / 51.650; 14.217

Географија уреди

Градско уредување уреди

Освен централното градско подрачје кон градот Дрјовк припаѓаат и наредните населби (Вториот назив потекнува од долнолужичкосрпски јазик):

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)