Пајц

град во Германија

Пајц (германски: Peitz, долнолужички: Picnjo) — град во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Пајц
Поранешна железара во Пајц
Поранешна железара во Пајц
Поранешна железара во Пајц
Грб на Пајц
Пајц во рамките на Германија
Пајц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Бернд Шулце (независен)
Основни податоци
Површина 13,38 км2
Надм. височина 61 м
Население 4.372 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 327 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Портал www.peitz.de
Местоположба на градот Пајц во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 14°25′0″E / 51.86667° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.86667; 14.41667

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)