Пајц (амт)

општинска заедница во Германија

Пајц (германски: Peitz) — општинска заедница во округот во Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Пајц.

Грб на Пајц (амт)

Општинската заедница Пајц се состои од следниве општини:

  1. Драхаузен
  2. Дренов
  3. Хајнерсбрик
  4. Јеншвалде
  5. Пајц
  6. Тауер
  7. Тајхланд
  8. Турнов-Прајлак

Координати: 51°52′01″ N; 14°25′01″ E / 51.867° СГШ; 14.417° ИГД / 51.867; 14.417