Драхаузен

општина во Германија

Драхаузен или Хохоза (германски: Drachhausen, долнолужички: Hochoza) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. Хохоза е село во кое сè уште се зборува долнолужичкиот јазик. Еден од ретките говорители на овој јазик е и градоначалникот Фриц Војтов.

Драхаузен
Црква во Драхаузен
Црква во Драхаузен
Црква во Драхаузен
Грб на Драхаузен
Драхаузен во рамките на Германија
Драхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Фриц Војтов (UWD)
Основни податоци
Површина 38,37 км2
Надм. височина 61 м
Население 798 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035609
Местоположба на Драхаузен во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°53′59″N 14°19′0″E / 51.89972° СГШ; 14.31667° ИГД / 51.89972; 14.31667Координати: 51°53′59″N 14°19′0″E / 51.89972° СГШ; 14.31667° ИГД / 51.89972; 14.31667

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)