Велцов

град во Германија

Велцов (германски: Welzow, долнолужички: Wjelcej) — град во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 16 километри северозападно од Хојерсверда и 23 километри југозападно од Котбус.

Велцов
Авионски поглед кон Велцов
Авионски поглед кон Велцов
Знаме на Велцов
Грб на Велцов
Велцов is located in Германија
Велцов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градоначалник Birgit Zuchold
Основни податоци
Површина 39,57 км2
Надм. височина 121 м
Население 3.317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03119
Повик. бр. 035751
Портал www.welzow.de
Местоположба на градот Велцов во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°34′0″N 14°10′59″E / 51.56667° СГШ; 14.18306° ИГД / 51.56667; 14.18306Координати: 51°34′0″N 14°10′59″E / 51.56667° СГШ; 14.18306° ИГД / 51.56667; 14.18306

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)