Дренов

општина во Германија

Дренов (германски: Drehnow) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Дренов
Стара градба на противпожарната бригада
Стара градба на противпожарната бригада
Стара градба на противпожарната бригада
Дренов во рамките на Германија
Дренов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Фриц Кшамер (UBB Дренов)
Основни податоци
Површина 10,95 км2
Надм. височина 61 м
Население 501 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Портал www.Drehnow.de
Местоположба на Дренов во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 14°22′0″E / 51.86667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.86667; 14.36667Координати: 51°52′0″N 14°22′0″E / 51.86667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.86667; 14.36667

Наводи Уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)