Чаушли

село во Општина Дојран

Чаушли — село во Општина Дојран, во областа Беласица, во југоисточниот дел на Македонија. Денес, од селото нема никакви видливи остатоци.

Чаушли

Воздушен поглед на местоположбата на селото Чаушли

Чаушли во рамките на Македонија
Чаушли
Местоположба на Чаушли во Македонија
Чаушли на карта

Карта

Координати 41°15′54″N 22°38′59″E / 41.26500° СГШ; 22.64972° ИГД / 41.26500; 22.64972
Регион  Југоисточен
Општина  Дојран
Област Беласица
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2460
Повик. бр. 034
Шифра на КО 06032
Надм. вис. 410 м
Чаушли на општинската карта

Атарот на Чаушли во рамките на општината
Чаушли на Ризницата

Географија и местоположба уреди

 
Воздушен поглед на селото

Селото се наоѓа во северниот дел на територијата на Општина Дојран, чиј атар се допира со територијата на Општина Валандово.[2] Селото е ридско, сместено на надморска височина од 410 метри.[2]

Селото се наоѓа на северната падина на планината Боска. На мало растојание на југ е селото Ѓопчели. Кај селото извира Чаушлиска Река, која минува низ него, продолжува низ мала акумулација во месноста Чаушлиско Поле, па течејќи на север се влева во Луда Мара.

До селото води земјен пат, кој се двои од локалниот пат кој води до дојранското село Ѓопчели, кој пак се двои од регионалниот пат 1105.

Историја уреди

Тука во 1916 година е погребан бугарскиот педагог и општественик од швајцарско потекло Луј Ајер, кој загинал како офицер во битката кај Дојран таа година.

Само 1 жител на оваа населба е заведен како жртва во Втората светска војна.[3]

Стопанство уреди

Атарот на селото зафаќа простор од 4,4 км2.[2]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194866—    
195387+31.8%
196141−52.9%
19718−80.5%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според податоците од 1873 година во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, селото имало 35 домаќинства со 64 жители муслимани.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Чаушли живееле 175 жители, сите Турци.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Турци.[6]

Селото е наполно раселено по 1961 година, кога што броело 12 жители.[2]

Според пописот од 2002 година, Чаушли немало ниеден жител.[7] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 175 116 132 12 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Самоуправа и политика уреди

На крајот од XIX век, Чаушли било чисто турско село во Дојранската Каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Дојран, една од малкуте општини кои не биле изменети со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Стар Дојран.

Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Гевгелија.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Дојран, во која покрај селото Чаушли се наоѓале селата Ѓопчели, Николиќ, Нов Дојран, Сретеново, Стар Дојран, Фурка и Црничани. Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Нов Дојран, во која влегувале селата Ѓопчели, Николиќ, Стар Дојран, Сретеново, Фурка, Чаушли и Црничани.

Избирачко место уреди

 
Воздушен поглед на Чаушлиско Езеро

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 0381 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Куртамзали. Во избирачкото место се опфатени населените места: Дурутли, Куртамзали, Органџали, Севендекли, Чаушли и Џумабос.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 120 гласачи.[13] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 115 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Езера

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 316.
 3. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 4. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 192-193.
 5. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 162.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 8 јануари 2020.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2020-01-02. Посетено на 8 јануари 2020.
 14. „Резултати“. Државна изборна комисија. Посетено на 21 април 2024.

Надворешни врски уреди