Боска

планина во Македонија

Боска — ниска планина во Македонија која се издига меѓу Валандовското Поле на север и Дојранското Езеро на југ. Највисок врв е истоимениот врв (720 м).

Боска
Воздушен поглед на планината
Највисока точка
Надм. вис.720 м
Матичен врвБоска
Координати41°16′18″N 22°40′48″E / 41.27167° СГШ; 22.68000° ИГД / 41.27167; 22.68000
Географија
Боска is located in Македонија
Боска
Боска
Местоположба на Боска во Македонија
Боска на карта

Карта

МестоМакедонија Македонија
Матичен венецБеласички Масив

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди