Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на крајниот северен дел на територијата на Општина Дојран, чиј атар нашироко се допира со Општината Валандово и областа Бојмија. Селото е ридско, на надморска височина од 340 метри. Има полјоделско-шумарска функција.[1] Оддалечено е 13 километри источно од Валандово и 32 километри северно од општинскиот центар Стар Дојран.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година во Органџали живееле 420 жители, сите Турци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 21 жител, сите Турци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: [4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 420[2] 230 216 171 11 12 21 22 21

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.221
  2. 2,0 2,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 163.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.