Севендекли — село во Општина Дојран.

Севендекли
Севендекли is located in Македонија
Севендекли
Местоположба на Севендекли во Македонија
Координати 41°17′8″N 22°40′48″E / 41.28556° СГШ; 22.68000° ИГД / 41.28556; 22.68000Координати: 41°17′8″N 22°40′48″E / 41.28556° СГШ; 22.68000° ИГД / 41.28556; 22.68000
Регион Југоисточен
Општина Дојран
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 899 м
Севендекли на општинската карта
Севендекли во Општина Дојран.svg

Атарот на Севендекли во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Народ Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 3
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 381 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Куртамзали. Во изборното место се опфатени населените места: Севендекли, Куртамзали, Дурутли, и Органџали.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 120 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. "Описи на ИМ". Посетено на 8 јануари 2020.
  3. "Претседателски избори 2019". Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врскиУреди