Централна банка на Иран

Централната банка на Иран (персиски: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران) е централна банка на Иран. Моментален гувернер на банката е Валиола Сејф.

Централна банка на Иран
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران
Лого
Лого
СедиштеТехеран, Иран
Основана1960[1]
Сопственикдржавна[2]
ГувернерВалиола Сејф
Централна банка наИран
Валутаирански ријал
IRR (ISO 4217)
Мрежно местоwww.cbi.ir

Гувернери на централната банка на Иран уреди

 
500 ирански ријали
 
1.000 ријали од 1961 г. со ликот на шахот Мохамед Реза Пахлеви
Гувернер Датум
Ибрахим Кашани 1960
Али Асгар Пур Хомајун 1961
Махди Самии 1964
Кодадад Фарманфармајан 1969
Махди Самии 1970
Абдолали Јаханшахи 1971
Моханад Јеганех 1973
Хасан-Али Мехран 1975
Јусеф Кошкиш 1978
Мохамад Али Молеви 1979
Алилеза Нобари 1979
Мохсен Нурбакш 1981
Маџид Гасеми 1986
Сејед Мохамад Хосеин Адели 1989
Мохсен Нурбакш 1994
Мохамад Џавад Вахаџи 2003
Ебрахим Шеибани 2003
Тахмасб Мизахери 2007-2013
Валиола Сејф 2013-

Адреси уреди

  • Свифт: BMJIIRTH
  • Поштенска: 144 Mirdamad Boulevard, Tehran, Iran

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Општи информации“. Cbi.ir. 2011-09-19. Архивирано од изворникот на 2016-08-19. Посетено на 2012-01-08. (англиски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-08-16. Посетено на 2013-11-16.

Надворешни врски уреди