Хари Потер и Пламениот пехар (филм)

Хари Потер и Пламениот пехар е фантастичен авантуристичен филм од 2005, заснован на Џ. К. Раулинг романот со исто име е четвртиот дел од популарниот Хари Потер серијал.

„Хари Потер и Пламениот пехар“
Промоционалниот постер на филмот
РежисерМајк Њуел
ПродуцентДејвид Хејмен
СценаристРоман:
Џ. К. Раулинг
Сценарио:
Стив Кловс
Главни улогиДаниел Редклиф
Руперт Гринт
Ема Ватсон
Ралф Фиенс
Мајкл Гамбон
Брендан Глисон
Роберт Патинсон
Миранда Ричардсон
МузикаПатрик Дојл
Главните музички нумери:
Џон Вилијамс
КинематографијаРоџер Прат
МонтажаМик Одсли
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера18 ноември, 2005 (ОК, САД)
1 декември, 2005 (Австралија)
Времетраење157 минути
ЗемјаОбединето Кралство
САД
ЈазикАнглески
Француски
БуџетGB£76 милиони (американски долари150 милиони)
Бруто заработкаGB£454.3 милиони (американски долари896,016,159)
ПретходенЗатвореникот од Азкабан
СледенРедот на фениксот

Режиран од Мајк Њуел, филмот се врти околу четвртата година на Хари Потер во Хогвартс училиште за магии и волшебништво. Хогвартс е одбран да биде домаќин на познатиот турнир наречен Тробој. Иако Хари не се пријавува за турнирот, пламениот пехар мистериозно го одбира како втор претставник од Хогвартс.

Beauxbatons dress
Beauxbatons фустан
Hermione and Viktor Krum's costumes for the Yule Ball
Yule Ball костими за Виктор Крум и Хермиона

Синопсис

уреди

Хари Потер сонува сон за настан што се случува. Тој гледа како стар човек истражува една светлина што сјае во куќата што тој се грижи и по тоа што го слуша Лорд Волдеморт прават планови со Питер Петигру и друг човек, кој Хари не го познава. Чуварот е фатен и убиен од страна на Темниот Господар. Рон Визли и Хермиона Гренџер изразуваат загриженост во врска со соништата на Хари. Светското првенство во Квидич му овозможува на Хари да ги опрестане да размислува на кошмарите. Сепак, следбеници на Волдеморт познати како Смртојадци ги треоризираат гледачите и го уништуваат нивниот камп, веднаш по натпреварот. Во Хогвортс, директорот Албус Дамблдор воведува нов учител, човек познат по неговата моќна магија и неговото стаклено око што сè гледа, екс-ауророт Аластор "Луд-око" Муди. Хари, заедно со своите соученици, забележува дека Муди често пие нешто од колба. Дамблдор, исто така, објавува дека училиштето ќе биде домаќин на турнирот Тривизард, во кој еден волшебник од секое од трите училишта магија се натпреварува во три тешки задачи. На шампиони се избрани од страна на огнениот пехар, магичен чашата во која имињата на кандидатите се поставени. Cedric Diggory е избран да ја претставува Хогвортс, квидич шампион Виктор Крум е избран да ја претставува Durmstrang институт, и Fleur Delacour е избрана да ја претставува Beauxbatons академија на Меџик. На пехар неочекувано се избере четврт шампион, Хари. Како Хари е малолетна и затоа би требало да биде квалификуван да се натпреваруваат, Хогвортс наставници и соученици, така се сомнителни.

Нов колеџ и Училиште за божество на Универзитет Оксфорд служеа како делови на Хогвортс за „Огнениот пехар“.

Глумечка екипа

уреди

[[Категорија:Филмови со Миранда Ричардсон]