Хари Потер и Редот на фениксот (филм)

Хари Потер и Редот на фениксот (англиски: Harry Potter and the Order of the Phoenix) e фантастично авантуристички филм од 2007, заснован на истоимениот роман од Џ. К. Раулинг. Режиран од Дејвид Јејтс, продуциран од компанијата на Дејвид Хејмен Heyday Films и напишан од Мајкл Голденберг, е петтиот филм од популарниот Хари Потер филмски серијал. Приказната го следи Хари Потер во петтата година во магичното училиште Хогвортс. Министерството за магии одбива да верува дека мрачниот Лорд Волдеморт е вратен и го поставува бирократот Долорес Амбриџ како наставник во училиштето.

„Хари Потер и Редот на фениксот
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Податотека:HP510.jpg
Втор меѓународен постер од филмот
РежисерДејвид Јејтс
ПродуцентДејвид Хејмен
Дејвид Барон
СценаристСценарио:
Мајкл Голденберг
Роман:
Џ. К. Раулинг
Главни улогиДаниел Редклиф
Руперт Гринт
Ема Вотсон
Ралф Фајнс
Мајкл Гембон
Имелда Стонтон
Гери Олдмен
Хелена Бохам Картер
МузикаНиколас Хупер
Темите од:
Џон Вилијамс
КинематографијаСлавомир Иџиак
МонтажаМарк Деј
СтудиоHeyday Films
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера11 јули 2007 (САД, Австралија)
12 јули 2007 (ОК)
Времетраење138 минути (театрално)
132 minutes (брзо)[1]
Земја Обединето Кралство
 САД
Јазиканглиски
Буџет($200 милиони)
Бруто заработка($938,212,738[2])
ПретходенПламениот пехар
СледенПолукрвниот Принц
  1. "Order of the Phoenix Running time, see Product Details"
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bom-hp5.