Роналд Билиус „Рон“ Визли (англиски: Ronald Bilius "Ron" Weasley) e измислен лик во серијата книги Хари Потер напишани од Џ. К. Роулинг. Тој е еден од централните ликови во книгата и меѓу ликовите кои Роулингги создал уште првиот ден[1]. Негово прво појавување во книгите е во првата книга, Хари Потер и Каменот на мудроста (1997) како најдобриот пријател на протагонистот Хари Потер и Хермиона Гренџер. Тој е член на семејството Визли, чистокрвно семејство, кое живее во т.н. „Дувло“. Заедно со Хари и Хермиона, тој е член на домот Грифиндор. Во филмовите, толкуван е од глумецот Руперт Гринт.

Роналд Билиус Визли
Ronald Bilius Weasley
лик од 'Хари Потер'

Руперт Гринт како Рон Визли
во Хари Потер и Редот на фениксот
ДомГрифиндор
ГлумецРуперт Гринт
Прво појавување Хари Потер и Каменот на мудроста

Наводи уреди

  1. Fraser, Lindsay (2001). Conversations with J. K. Rowling. New York: Scholastic. стр. 37. ISBN 978-0-439-31455-8.

Надворешни врски уреди