Даниел Џејкоб Редклиф (англиски: Daniel Jacob Radcliffe)[1][2] (роден на 23 јули 1989)[3] — британски филмски, телевизиски и тетатарски глумец. Тој е најпознат по неговата улога како Хари Потер во секој од петте филмови засновани на најпродаваните романи Хари Потер и е потврдено дека ќе се појавува во последните три филма исто така.[4]

Даниел Редклиф
Роден(а)Даниел Џејкоб Редклиф
Активен1999—сѐ уште

Филмови

уреди
Година Наслов Улога Белешки
2001 The Tailor of Panama Марк Пендел Споредна улога
Хари Потер и Каменот на мудроста Хари Потер Американскиот наслов: Harry Potter and the Sorcerer's Stone (овој наслов се користи во Америка но кај нас се преведува исто)
2002 Хари Потер и Одајата на тајните
2004 Хари Потер и Затвореникот од Азкабан
2005 Хари Потер и Пламениот пехар
2007 Хари Потер и Редот на фениксот
Момците од Декември Мепс
2009 Journey Даниел Роберт Елдон Приказна заснована на фото новинарот Ден Елдон
Хари Потер и Полукрвниот Принц Хари Потер
2010 Хари Потер и Реликвиите на смртта Прв дел обработка
2011 Хари Потер и Реликвиите на смртта Втор дел обработка

Наводи

уреди
  1. „Daniel Jacob Radcliffe (actor bio)“. HarryPotter.Warnerbros. Посетено на 2007-06-05.
  2. Daniel Radcliffe, or Daniel Jacob Radcliffe (British actor) - Britannica Online Encyclopedia[мртва врска]
  3. DanRadcliffe.com: Daniel Radcliffe Biography
  4. Report: Daniel Radcliffe signed for final two 'Potter' films HPANA. Посетено на 2 март 2007.