Руперт Алксандар Лојд Гринт (англиски: Rupert Alexander Lloyd Grint)[1] (роден 24 август 1988) е британски глумец најдобро познат по улогата како Рон Визли во Хари Потер филмовите.

Руперт Гринт
Гринт на премиерата на Хари Потер и Редот на фениксот во Торонто, Канада, 2007
Роден(а)Руперт Александар Лојд Гринт
Активен2001 - сè уште

Наводи

уреди
  1. „harrypotter.warnerbros.co.uk“. Warner Bros. (Flash: click appropriate actor's image, click Actor Bio) (Official site). Посетено на 28 март 2006.