Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2013 година

1leftarrow.pngМатична статија: УЕФА Лига на шампиони 2012/13.

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2013 година бил финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната 2012-13, односно 58-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 21-та сезона на УЕФА Лигата на шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски шампиони во Лига на шампиони.

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2013 година
Olympicstadium2.jpg
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2012/13
Датум25 мај 2013
СтадионВембли, Лондон
Играч на
натпреварот
Холандија Арјен Робен)[1]
СудијаНикола Рицоли
(Италија Италија)[2]
Гледачи86,298[3]
Временски приликиСончево
14 °C (57 °F)
40% humidity[4]
2012
2014

Натпреварот бил одигран на Вембли во Лондон, Англија на 25 мај 2013 година и во него се сретнале две германски екипи Борусија Дортмунд и Бајерн Минхен. Првото германско финале во историјата на натпреварувањето завршило со победа на Бајерн Минхен со 2-1 со головите на Марио Манџукиќ и Арјен Робен, додека стрелец за Борусија Дортмунд бил Илкај Гундоган од пенал.

НатпреварУреди

ДеталиУреди

25 мај 2013
19:45 BST
Борусија Дортмунд   1–2   Бајерн Минхен Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298
Судија: Никола Рицоли (  Италија)
Гундоган   68' (пен..) Извештај Манџукиќ   60'
Робен   89'
 
 
 
 
 
 
 
Борусија Дортмунд[4]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бајерн Минхен[4]
GK 1   Роман Вајденфелер  
RB 26   Лукаш Пишчек
CB 4   Невен Суботиќ
CB 15   Матс Хумелс
LB 29   Марсел Шмелцер
CM 6   Свен Бендер   90+2'
CM 8   Илкај Гундоган
RW 16   Јакуб Блашчиковски   90'
AM 11   Марко Ројс
LW 19   Кевин Гроскројц   73'
CF 9   Роберт Левандовски
Substitutes:
GK 20   Мичел Лангерак
DF 27   Фелипе Сантана
MF 5   Себастијан Кел
MF 7   Мориц Лајтнер
MF 18   Нури Шахин   90+2'
MF 21   Оливер Кирх
FW 23   Јулијан Шибер   90'
Тренер:
  Јирген Клоп
 
GK 1   Мануел Нојер
RB 21   Филип Лам  
CB 17   Џером Боатенг
CB 4   Данте   29'
LB 27   Давид Алаба
CM 8   Хави Мартинес
CM 31   Бастијан Швајнштајгер
RW 10   Арјен Робен
AM 25   Томас Милер
LW 7   Франк Рибери   73'   90+1'
CF 9   Марио Манџукиќ   90+4'
Substitutes:
GK 22   Том Штарке
DF 5   Даниел Ван Бајтен
MF 11   Џердан Шакири
MF 30   Луис Густаво   90+1'
MF 44   Анатоли Тимошчук
FW 14   Клаудио Писаро
FW 33   Марио Гомес   90+4'
Тренер:
  Јуп Хајнкес

Играч на натпреварот:
  Арјен Робен (Бајерн Минхен)[1]
Играч на натпреварот според навивачите:
  Мануел Нојер (Бајерн минхен)[5]

Помошни судии:
Ренато Фаверани (  Италија)[2]
Андреа Стефани (  Италија)[2]
Четврти судија:
Дамир Скомина (  Словенија)[2]
Дополнителни помошни судии:
Џанлука Роки (  Италија)[2]
Паоло Талјавенто (  Италија)[2]

Правила на натпреварот[6]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Rodríguez, Alfredo (26 May 2013). „Robben: 'For a footballer, this is the peak'. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 26 May 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Rizzoli to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 мај 2013. Архивирано од изворникот на 7 June 2013. Посетено на 20 May 2013.
  3. „Full-time report“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Tactical Line-ups – Final – Saturday 25 May 2013“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2013. Посетено на 25 May 2013.
  5. „Player rater“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 2013-08-13. Посетено на 26 May 2013.
  6. „Regulations of the UEFA Champions League 2012/13“ (PDF). UEFA.com. Nyon: Union of European Football Associations. March 2012. Посетено на 1 June 2012.

Надворешни врскиУреди