Мориц Лајтнер

Мориц Лајтнер (роден на 8 декември 1992) — германски фудбалер, играч од средниот ред на Норич Сити.

Германија Мориц Лајтнер
Moritz Leitner 1860 2010 2.JPG
Лични податоци
Роден на 8 декември 1992 (1992-12-08) (29 г.)
Роден во Минхен, Германија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Норич Сити Норич Сити
Број 10
Младинска кариера
Минхен 1860 Минхен 1860
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2011 Минхен 1860 Минхен 1860 16 (0)
2010-2012 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 42 (0)
2011Аугсбург Аугсбург 9 (0)
2013-2015 Лацио Лацио 2 (0)
2017- Аугсбург Аугсбург 6 (0)
2018-Норич Сити Норич Сити 5 (0)
Репрезентација
2008 Австрија Австрија 17 1 (0)
2010-2011 Германија Германија 19 8 (7)
2011-2015 Германија Германија 21 24 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 29 мај 2013.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 мај 2013

Семејството и детствотоУреди

Татко на Лајтнер, Ервин Фелдбергер (роден 1943) доаѓа од Баден-Виртемберг град во близина на Бурладинген. Неговата мајка, која е родена со презимето Лајтнер е по потекло од Австрија. Ервин Фелдбергер исто така бил фудбалер во Минхен 1860. Мориц е роден во 1992 година како едно од двете деца во Минхен и израснал во предградието Антерфоринг.[1]

КариераУреди

Лајтнер го направил своето професионално деби за Минхен 1860 на 14 август 2010, кога влегол во игра како замена за Александар Игњовски во натпревар од купот против Ферл. Во јануари 2011, Лајтнер е купен од страна на Борусија Дортмунд, но милионерите го праќаат на заем во Аугсбург, до крајот на сезоната 2010-11. Откако му помогнал на Аугсбург да обезбеди промоција во Бундеслигата, Лајтнер се вратил во Борусија во текот на летото 2011. Откако одлично се покажал на подготвителните натпревари, Лајтнер го добил дресот со број 7 и бил сместен во списокот со играчи на Борусија Дортмунд за претстојната сезона 2011-12 во Бундеслигата. Своето деби тој го имал на 24 септември 2011, кога се појавил во игра на местото на Шинџи Кагава во 70-тата минута, во победата против Мајнц на гости со 1-2.[2]

На 1 јули 2013, Лајтнер му се приклучил на Штутгарт на позајмица до јуни 2015.[3]

ТитулиУреди

  Борусија ДортмундУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Hohenzollerische цајтунг, уред. (10 декември 2011). МИТ-Burladinger-Wurzeln; art5604, 1.251.967 „Jungstar mit Burladinger Wurzeln“ Проверете ја вредноста |url= (help) (германскиот). Посетено на 26 април 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
  2. Мајнц 1-2 Борусија Дортмунд
  3. „Moritz Leitner signs for VfB“. vfb.de. VfB Stuttgart. 14 June 2013. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на 14 June 2013.