Куп на шампиони 1963/64

Куп на шампиони 1963/64 — 9-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1964 година на стадионот Партер во Виена, каде Интер Милано со резултат 3:1 издвоил победа над Реал Мадрид, кој го исфрлил во четвртфиналето бранителот на трофејот Милан, и со тоа ја освоил својата прва титула. Ова било втора по ред сезона во која италијански клуб ја освоил титулата.

Куп на шампиони 1963/64
Податоци за купот
Датуми18 септември 1963 - 27 мај 1964
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Интер Милано
(1. титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Социјалистичка Федеративна Република Југославија Владица Ковачевиќ (7 голови)
Италија Сандро Мацола
Шпанија Ференц Пушкаш

Италија била единствена со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот на шампионите од претходната сезона, се натпреварувал и Интер Милано, првак на Италија од претходната сезона.

Квалификациии уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Евертон   0:1   Интер Милано 0:0 0:1
Монако   8:3   АЕК Атина 7:2 1:1
Хака   4:5   Женес Еш 4:1 0:4
Партизан   6:1   Анортозис Фамагуста 3:0 3:1
Горник Забже   1:11   Австрија Виена 1:0 0:1
Дукла Прагаа   8:0   Валета 6:0 2:0
Дистилери   3:8   Бенфика 3:3 0:5
Лин   3:7   Борусија Дортмунд 2:4 1:3
Дандалк   2:4   Цирих 0:3 2:1
Галатасарај   4:2   Ференцварош 4:0 0:2
Партизани Тирана   2:3   Спартак Пловдив 1:0 1:3
Есберг   4:11   ПСВ Ајндховен 3:4 1:7
Стандард Лијеж   1:2   Норчепинг 1:0 0:2
Динамо Букурешт   3:0   Мотор Јена 2:0 1:0
Ренџерс   0:7   Реал Мадрид 0:1 0:6

Забелешка: Милан како бранител на трофејот директно се пласирал во првото коло.

1 Горник Забже ја победил Австрија Виена со резултат 2:1 во одлучувачкиот меч и се пласирал во првото коло.

Прво коло уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Горњик Забже   3:4   Дукла Прага 2:0 1:4
Бенфика   2:6   Борусија Дортмунд 2:1 0:5
Женес Еш   4:7   Партизан 2:1 2:6
Интер Милано   4:1   Монако 1:0 3:1
Спартак Пловдив   0:1   ПСВ Ајндховен 0:1 0:0
Цирих   2:21   Галатасарај 2:0 0:2
Динамо Букурешт   4:8   Реал Мадрид 1:3 3:5
Норчепинг   3:6   Милан 1:1 2:5

1 Цирих во четвртфиналето се пласирал преку фрлање на паричка по нерешениот резултат постигнат против Галатасарај во одлучувачкиот натпревар кој завршил 2:2.

Четврфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Дукла Прага   3:5   Борусија Дортмунд 0:4 3:1
Партизан   1:4   Интер Милано 0:2 0:1
ПСВ Ајндховен   2:3   Цирих 1:0 1:3
Реал Мадрид   4:3   Милан 4:1 0:2

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Борусија Дортмунд   2:4   Интер Милано 2:2 0:2
Цирих   1:8   Реал Мадрид 1:2 0:6

Финале уреди

27 мај 1964
Интер Милано   3–1   Реал Мадрид Пратер стадион, Виена
Публика: 72,000
Судија: Јосеф Стол (Австрија)
Мацола   43', 76'
Милани   61'
Фело   70'