Марко Шенбахлер

Марко Шенбахлер (роден на 11 јануари 1990 година, во Урдорф) — швајцарски фудбалер, играч од средниот ред на Цирих и швајцарската репрезентација.

Швајцарија Марко Шенбахлер
Лични податоци
Роден на 11 јануари 1990 (1990-01-11) (30 г.)
Роден во Урдорф, Швајцарија
Висина &100000000000001710000001,71 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Цирих Цирих
Број 27
Младинска кариера
Цирих Цирих
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006– Цирих Цирих 142 (18)
Репрезентација
2014- Швајцарија Швајцарија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

ТитулиУреди

  ЦирихУреди

Надворешни врскиУреди