Шабани Нонда

Шабани Кристоф Нонда (роден на 6 март 1977 во Буџумбура, Бурунди) — поранешен фудбалер, напаѓач од ДР Конго.

Демократска Република Конго Шабани Нонда
Galatasaray-Shabani Nonda.JPG
Лични податоци
Роден на 6 март 1977 (1977-03-06) (45 г.)
Роден во Буџумбура, Бурунди
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Сегашен клуб пензиониран
Повлекување 2010
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1995 Flag of None.svg Ваал Профешнлс 14 (9)
1996-1998 Цирих Цирих 75 (36)
1998–2000 Рен Рен 62 (39)
2000-2005 Монако Монако 115 (57)
2005-2007 Рома Рома 14 (4)
2006-2007Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 26 (7)
2007-2010 Галатасарај Галатасарај 61 (23)
Репрезентација
2000-2010 Демократска Република Конго ДР Конго 36 (20)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

За репрезентацијата на ДР Конго играл 36 пати и постигнал 20 гола, а исто така бил избран во тимот кој настапил на Африканскиот куп на нации 2002.