Куп на шампиони 1976/77

Куп на шампиони 1976/77 — 22-то издание на Купот на шампионите, најсилnoto европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1976/77
Податоци за купот
Датуми14 септември 1976 — 25 мај 1977
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Борусија Менхенгладбах
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови155 (2.54 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Италија Франко Кучинота
Западна Германија Герд Милер (5)

Финалето е одиграно на 25 мај 1977 на стадионот Олимпико во Рим, каде што Ливерпул со резултат 3:1 ја победил Борусија Менхенгладбах, со тоа освојувајќи ја својата прва титула во Купот на шампионите. Динамо Киев во четвртфиналето го елиминирал Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходните три сезони.

Западна Германија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Борусија Менхенгладбах, првак на Западна Германија од претходната сезона.

Прво коло

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ренџерс   1:2   Цирих 1:1 0:1
Слием Вондерерс   2:21   ТПС 2:1 0:1
Ференцварош   11:3   Женес Еш 5:1 6:2
Динамо Дрезден   2:0   Бенфика 2:0 0:0
ЦСКА Софија   0:1   Сент Етјен 0:0 0:1
Дундалк   1:7   ПСВ Ајндховен 1:1 0:6
Акранес   3:6   Трабзонспор 1:3 2:3
Ливерпул   7:0   Крусејдерс 2:0 5:0
Викинг   2:3   Бањик Острава 2:1 0:2
Кеге   1:7   Баерн Минхен 0:5 1:2
Динамо Киев   5:0   Партизан 3:0 2:0
Омонија   1:3   ПАОК 0:2 1:1
Торино   3:2   Малме 2:1 1:1
Австрија Виена   1:3   Борусија Менхенгладбах 1:0 0:3
Стал Мјелец   1:3   Реал Мадрид 1:2 0:1
Клуб Брухе   3:2   Стеауа Букурешт 2:1 1:1

1 ТПС се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих   3:0   ТПС 2:0 1:0
Ференцварош   1:4   Динамо Дрезден 1:0 0:4
Сент Етјен   1:0   ПСВ 1:0 0:0
Трабзонспор   1:3   Ливерпул 1:0 0:3
Бањик Острава   2:6   Баерн Минхен 2:1 0:5
Динамо Киев   6:0   ПАОК 4:0 2:0
Торино   1:2   Борусија Менхенгладбах 1:2 0:0
Реал Мадрид   0:2   Клуб Брухе 0:0 0:2

Четвртфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих   4:41   Динамо Дрезден 2:1 2:3
Сент Етјен   2:3   Ливерпул 1:0 1:3
Баерн Минхен   1:2   Динамо Киев 1:0 0:2
Борусија Менхенгладбах   3:2   Клуб Брухе 2:2 1:0

1 Цирих се пласирал во полуфиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Полуфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих   1:6   Ливерпул 1:3 0:3
Динамо Киев   1:2   Борусија Менхенгладбах 1:0 0:2

Финале

уреди
25 мај 1977
Ливерпул   3–1   Борусија Менхенгладбах Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 52,000
Судија: Роберт Вуртс (Франција)
Мекдермот   28'
Смит   64'
Нил   82' (пен..)
Извештај Симонсен   52'