Трајче Ѓоргиев

македонски глумец
(Пренасочено од Трајче Ѓорѓиев)

Трајче Ѓоргиев (Кочани, 28 јули 1967) — македонски глумец и драмски режисер, осбено вклучен во пантомимата. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Од 1997 година работи во Македонскиот народен театар (МНТ) Во периодот од 1990 до 2010 година играв на повеќе од 40 претстави, во овој театар[1].

Трајче Ѓоргиев
Роден 28 јули 1967 (1967-07-28) (55 г.)
Кочани, СР Македонија СФРЈ
Националност Македонец
Занимање глумец
драмски режисер

Театарски и видео режисер од 1991 година, претежно како предводник на театарското студио во Културниот центар, во градот Кочани. Во април 2004 година го режирал својот прв настап на налата сцена на Македонскиот народен театар, а подоцна во 2010 година го режирав „Вишновата градина“ на големата сцена на МНТ. Работел како режисер во Словенија, Србија и Македонија.

Во април 2005 година режирал и играл во петте пантомими за една глумечка претстава "Човекот" од Марсел Марсо и со оваа претстава ја стекнал титулата магистер по пантомима, на Академијата за театар и филм "НАТФИЗ" во Софија, Бугарија.

ФилмографијаУреди

Филмови и ТВ-серии

НаводиУреди

  1. „Trajce Gjorgiev“. Pantomime Mime. Посетено на 22 март 2018.