Габрово (Бугарија)

град во Бугарија

Габрово (бугарски: Габрово) е град во централна Бугарија. Габрово е центaр на Габровската област и се наоѓа близу до Трjaвна (18 км), Дрјаново (20 км) и Севлиево (27 км). Градот е сместен на северните падини на шипченскиот дел на Старата Планина, крај река Јатра. Градот е административен центар на општина Габрово.

Габрово
Габрово
Град
Седиштето на општината
Седиштето на општината
Знаме на ГабровоГрб на Габрово
ДржаваБугарија
ОбластГаброво
Управа
 • ГрадоначалникTanya Hristova
Површина
 • Град233,817 км2 (90,277 ми2)
Надм. вис.&10000000000000392000000392 м
Население (Census 2021)[1]
 • Град48.133
 • Густина0,21/км2 (0,53/ми2)
 • Градскo54.608
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Postal Code5300
Повик. бр.066
Мреж. местоOfficial website

При археолошките ископувања (1985 и 1989 г.) била проучена повеќеслојната некропола во центарот на Габрово, која датира од периодот на ХІІІ-ХІХ век и остатоците од црквата Св. Петка. Со тоа било потврдено минатото на населбата на габровска земја од времето на Втората бугарска држава.

Во историскиот музеj на Габрово се наоѓа првата бугарска банкнота со сериски број 000001 од 1881, една од трите златни монети на Филип Македонски од ІІІ в. пред новата ера.

Наjстарото друштво на Црвениот крст на Балканот е основано на 1 ноември 1883 г. во Габрово. Тука е и Палатата на хуморот и сатирата - културен институт, центар, музеj и галерија за популaризирање на светската хумористичка уметност.

Личности

уреди

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по области, общини, местоживеене и пол | Национален статистически институт“ (бугарски). Nsi.bg. 2008-12-31. Посетено на 2022-08-25.

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди

Извори

уреди
  • Цончев, д-р Петар Низ јавното и културно минато на Габрово, историски придонеси. С. 1934 (1996), стр 245
  • Растојанието е права линија од саат кулата во центарот на градот до телевизиската кула на "Градиште", дефинитивно од Google earth