Таска Балабанова

Таска Балабановамакедонска филмска и телевизиска глумица.

Таска Балабанова
Роден Таска Балабанова
1934
Велес
Починал 20 ноември 2019
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата:
Ратка во Средба
Ленка во Трето доба и Време живот
Занимање глумица

Филмови/ТВ серијаУреди

Балабанова ги остварила филмските улоги:[1]

НаводиУреди

  1. „Taska Balabanova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врскиУреди