Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на левата страна на реката Брегалница, оддалечено 8 километри северно од градот Штип.

ИсториjaУреди

Археолошките истражувања потврдуваат дека селото Таринци се одликува со долга историја. Така, на локалитетот "Вршник", во атарот на селото Таринци е откриена населба од неолитот, додека на локалитетот "Кнежевска Могила" се пронајдени археолошки експонати од античкиот период (од 2 век до 4 век п.н.е.).[1]

ЕкономијаУреди

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Таринци живееле 85 жители, сите Македонци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 905 жители, од кои 900 Македонци и 5 Срби.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 85[2] 408 492 605 755 882 908 909 905

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. ШТИП - ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТОР, Со мапа на градот. Штип: Општина Штип, 2011, стр. 36-37.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 230.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.