Стрезовце

село во Општина Старо Нагоричане


Стрезовце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Стрезовце
Стрезовце (Кумановско) 03.jpg

Влезот во село Стрезовце

Стрезовце is located in Македонија
Стрезовце
Местоположба на Стрезовце во Македонија
Координати 42°08′48″N 21°53′21″E / 42.14667° N; 21.88917° E / 42.14667; 21.88917Координати: 42°08′48″N 21°53′21″E / 42.14667° N; 21.88917° E / 42.14667; 21.88917
Регион Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 117[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1304
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17096
Стрезовце на општинската карта
Стрезовце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Стрезовце во рамките на општината
Commons-logo.svg Стрезовце на Ризницата

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Стрезовце имало 117 жители, од кои 115 Македонци и 2 Срби.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 285 300 561 645 635 493 302 156 136 117
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Стрезовце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:

  • Стари родови со непознато потекло: Велковци (10 к.), Стефановци (8 к.), Шуклинци (5 к.), Терзинци (3 к.) и Зајци (2 к.)
  • Доселеници со познато потекло: Шарковчанци (10 к.) доселени се од некое село на Шар Планина; Попинци (5 к.) доселени се од некое село во околината на Ниш, го знаат следното родословие: Славко (жив на 50 г. во 1971 година) Цветан-Кипријан-Стојан, кој се доселил во селото; Дедо-Илијини (5 к.) доселени се од селото Коњух; Живуша (10 к.) и Дејловчани (5 к.) доселени се од селото Дејловце; Зајачка Дупка (3 к.) и Чифличани (5 к.) доселени се од селото Огут.[5]

ЛичностиУреди

ИселеништоУреди

Како и од другите села, така и од ова село голем дел од населението се има иселено. Младенови се иселиле во селото Макреш. Менкини целосно се иселиле во Куманово.[5]

Посилен бран на иселување започнал после 1960 година и водел воглавно кон најблиските градови.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врскиУреди